FAQ

Czym jest klaster?

Siecią współpracy, w której partnerzy – członkowie klastra dobrowolnie łączą swoje zasoby aby realizować projekty, których z różnych powodów nie mogliby robić sami. Można ją porównać do grupy przyjaciół, którzy są różni, mają różne zainteresowania i talenty, prowadzą swoje niezależne życia, ale spotykają się i wspierają kiedy mogą i chcą.

Czy klaster działa jak firma, która ma zarząd decydujący o programie i rozdzielająca zadaniamiędzy członków?

Nie. To członkowie klastra przez swoich delegatów w Radzie Klastra rozmawiają i decydują o strategii rozwoju, formach organizacji, składkach członkowskich, organizują się w podgrupy tematyczne, itp. Zarząd klastra moderuje i prowadzi bieżące zadania, rekomenduje projekty do realizacji i reprezentuje klaster w kontaktach zewnętrznych. Zbiera informacje i prowadzi bazy danych dostępne dla członków
klastra.

Co stanowi zasoby klastra?

Zasoby klastra są takie jakie wnoszą jego członkowie na potrzeby realizacji wspólnych projektów - mogą to być zasoby lokalowe czy sprzętowe, ale także doświadczenie i umiejętności pracowników, usługi i kontakty.

Z czego utrzymuje się klaster?

Klaster utrzymuje się ze składek członkowskich, których wysokość oraz ewentualne zwolnienia ustala Rada Klastra, a także z darowizn i środków pozyskanych z programów europejskich i pozaeuropejskich.
Członkowie klastra mogą także wykonywać nieodpłatną pracę i usługi na jego rzecz.
Przychody klastra pokrywają koszty administracyjne, koszty obsługi prawnej i księgowej. Klaster nie gromadzi majątku; środki finansowe, którymi dysponuje klaster będą wpływały na wydzielone subkonto lidera, raporty i rozliczenia rachunku będą przedmiotem okresowych sprawozdań jawnych dla aktywnych członków klastra.

Czy członkowie klastra biorą udział we wszystkich jego projektach?

Nie. Członkowie klastra dobierają się we współpracujące grupy w zależności od potrzeb konkretnych projektów. Ich wielkość i skład zależy wyłącznie od charakteru projektu, obszaru tematycznego, potrzeby
wykorzystania dostępnych zasobów. Zazwyczaj to pomysłodawca – lider projektu określa potrzeby związane z jego realizacją. Udział w grupie projektowej jest dobrowolny i tylko sam zaproszony do niej
członek klastra decyduje o swoim udziale bądź odrzuceniu zaproszenia.

Czy Zarząd klastra może pomóc jego członkom w znalezieniu odpowiednich dla nich projektów?

Tak. Zarząd, korzystając także z informacji od wszystkich partnerów, śledzi bieżące nabory do programów dofinansowania, prowadzi bazy danych i udostępnia je członkom klastra. W miarę możliwości udziela także wsparcia w przygotowaniu wniosków lub wskazuje ekspertów, którzy mogą to
zrobić.

Jakie są korzyści z uczestnictwa w klastrze?

Wszyscy członkowie klastra mają dostęp do bazy informacji i kontaktów klastra. Inne korzyści zależą wprost od aktywności samych członków klastra, inicjowania przez nich projektów własnych i gotowości do uczestnictwa w innych projektach, do których są zapraszani.

Czy klaster daje możliwość sięgania po fundusze niedostępne dla poszczególnych jego członkówdziałających samodzielnie?

Tak. Istnieją programy, zarówno europejskie, jak i krajowe, które wymagają tworzenia partnerstw – niektóre są zorientowane bezpośrednio na wspieranie klastrów.

Czy klaster może pomagać w znajdowaniu partnerów do projektów i współpracymiędzynarodowej?

Tak. W kreowaniu relacji międzynarodowych będziemy się wspierać m.in. wieloletnim doświadczeniem Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów (Lidera Klastra), skutecznie prowadzącej od 30 lat w Europe, Afryce oraz Azji projekty współpracy. IGEI posiada biura lub przedstawicieli w Hongkongu, Libanie, Egipcie, Tunezji, Algierii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei, Nigerii, Ugandzie.

Czy członkostwo klastra może przynieść szkody wizerunkowe lub finansowe?

Nie. Klaster nie posiada osobowości prawnej a każdy z jego członków osobiście odpowiada za swoje
działania. Projekty współpracy pomiędzy podmiotami w klastrze, które wymagają zaangażowania finansowego i/lub organizacyjnego, będą realizowane na podstawie zapisów umowy pomiędzy zaangażowanymi partnerami.
Umowa będzie każdorazowo szczegółowo określała jaki wkład do projektu wnosi każdy z partnerów, kto będzie go koordynował, kto ponosi odpowiedzialność za wykonanie określonych zadań, w jaki sposób będzie rozliczany itp.