Dwa przedmioty przedmioty codziennego użytku niech posłużą jako ilustracja misji, celów i sposobów działania naszego klastra... Prostota zaprojektowanych rozwiązań i efektywne wykorzystanie zasobów mogą stanowić przykład dobrych praktyk i inspirację do pracy.
Mówiąc o misji i celach Klastra Kreatywnego 3T, do których należy spajanie różnych obszarów kreatywności, ludzi i organizacji oraz dążenie do efektywnego wykorzystania potencjału i zasobów uczestników i partnerów klastra, pamiętamy także o konieczności prowadzenia zrównoważonego działania na rzecz środowiska i społeczności, w mikro i makro skali. Założone cele realizowane będą poprzez różnorodne działania, takie jak networking, współpraca projektowa, edukacja, promocja i lobbing na rzecz interesów branży kreatywnej.
Do udziału w pracach klastra 3T zapraszamy podmioty kreatywne działające w dziedzinach takich jak m.in.: sztuka, design, rzemiosło artystyczne, multimedia, nowe media, architektura, fotografia, film, muzyka, moda i reklama.
A za inspiracje i ilustracje (jeden obraz wart tysiąca słów!) przywołanych celów i sposobu działania klastra, niech posłużą dwa przedmioty codziennego użytku, które są dobrym przykładem skuteczności designu dążącego do prostoty rozwiązań i zrównoważonego wykorzystania zasobów bez szkody dla funkcjonalności produktu.
1. Opaska zaciskowa zwana trytytką
Możemy zdradzić, że grupa inicjatorów – założycieli Klastra kreatywnego 3T, żartobliwie nazywa go „trytytką” – co nawiązuje do angielskiej wymowy „3T”, a równocześnie jest wygodnym skrótem. Ale, co najważniejsze, trytytka przecież spina i porządkuje, a to jest właśnie to, co chcemy robić – spinać ludzi i organizacje, idee i talenty, różne obszary kreatywności i różne sposoby działania, różne tradycje i kultury. Po to, żebyśmy nie tylko mogli się spotkać, ale aby połączenie naszych potencjałów, pomysłów i technologii umożliwiło transformację.
Pewnie wszyscy to wiedzą, ale... Opaska zaciskowa zwana także trytytką, to elastyczna obejma wykonana z tworzywa sztucznego z mechanizmem zębatkowo-zapadkowym, który polega na zapadnięciu ząbków. Zaciśnięta w ten sposób opaska nie ulega rozluźnieniu, a wiązanie jest bardzo trwałe.
Opaski zaciskowe zostały wynalezione przez przedsiębiorstwo Thomas & Betts (obecnie ABB) w 1958 roku. Głównym pomysłodawcą był inżynier Maurus C. Logan, który postanowił rozwiązać problem zabezpieczania wiązek kabli przed przetarciem lub splątaniem. Wynalazek opatentowano 24 czerwca 1958 roku. Pierwotnie, pod nazwą Ty-Rap, były używane do układania przewodów w samolotach. Początkowo wykonane były z metalu, a dopiero później
materiał zmieniono na nylon. Jednak jej współczesne zastosowanie jest o wiele bardziej szerokie. Skutecznie sprawdza się przy drobnych naprawach w domu i biurze oraz wykorzystywana jest przez branżę motoryzacyjną, lotniczą, żeglugę morską, a nawet NASA! Ten prosty w obsłudze wynalazek stanowi dziś spore ułatwienie w wielu dziedzinach naszego życia.
Więcej »
https://pl.wikipedia.org/wiki/Opaska_zaciskowa
https://trytyt.com/2021/08/05/krotka-historia-trytytki/
2. Waga jest tu po to, żeby przypominać o konieczności zachowania równowagi między korzyściami a kosztami prowadzonych działań.
Z wagą zetknął się każdy, to przedmiot pewnie równie często projektowany jak krzesło, z zastosowaniem różnych konstrukcji, technologii i materiałów. Ja wybrałam tutaj przedmiot sprowadzony do samej istoty swojej funkcji, genialny w swojej prostocie, zaprojektowany przez Jana Hoekstrę produkt holenderskiej firmy Royal VKB. Waga kuchenna z melaminy (w zestawie dwa elementy do odważania 100 i 250 gr) to rodzaj miski-pojemnika z przegrodą pośrodku. Ukośne dno sprawia, że po wsypaniu odważanego produktu do jednej z części, po uzyskaniu właściwej wagowo ilości, całość się przechyla i wypełniona część dotyka podłoża. Nie znam prostszej, ale zarazem bardziej niezawodnej konstrukcji. Mam w kuchni dwie wagi elektroniczne i oczywiście są super dokładne, ale czasem baterie wysiadają i wtedy są bezużyteczne, a co ważniejsze, tak naprawdę bardzo rzadko jest mi potrzebna waga do odmierzania mikro-ilości i o wiele częściej korzystam z tych prostych misek.
Mam nadzieję, że działając razem w klastrze uda nam się razem wypracować takie rozwiązania, które będą równie proste i efektywne jak te przykłady.
Lucyna Wylon – koordynator klastra