Projekt „Jak blisko” to seria portretów symbiotycznie złączonych ze sobą par ludzi i zwierząt. Te fotografie przyszłości powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Przedstawiają wizję, która wciąż jest utopią, choć może już niebawem to właśnie sztuczna inteligencja całkowicie przedefiniuje obowiązującą wiedzę i paradygmaty opisujące relacje człowieka z naturą.
autor: Maciej Cieślak
Punktem wyjścia projektu była refleksja nad potencjałem postępu naukowego i roli sztucznej inteligencji zdolnej do generowania nowych rozwiązań podważających antropocentryczną wizję świata.
Skierowanie naszej historycznej narracji w stronę Homo Sapiens nie ma więcej (ani mniej) sensu niż skierowanie jej ku dowolnemu innemu współczesnemu gatunkowi (…) gdyby słonie pisały historię, mogłyby przedstawić tapiry, ryjoskoczki, mirungi i nosacze sundajskie jako gatunki nieśmiałe, początkujące, stawiające niepewne kroki na głównej drodze do ewolucji trąby, które nigdy – z jakiegoś powodu – nie dotarły do celu; tak blisko a jednak tak daleko.
Richard Dawkins & Yan Wong „Opowieść przodka”
W świetle dzisiejszych badań trudno podtrzymywać narrację o prymacie ludzi w świecie. Potwierdzono już, że nasze genomy są w dużym stopniu identyczne z kodami genetycznymi wielu innych gatunków – z szympansami współdzielimy aż 99% genów. Człowiek może żyć ze wszczepionym sercem lub nerką świni (i zapewne odwrotnie). Małpy czy kruki tworzą i używają narzędzi, mają samokontrolę i poczucie czasu. Wiemy już też, że zwierzęta, w tym ryby czy węże, na równi z nami odczuwają emocje, a także ból.
Może niebawem będziemy mogli wprost zapytać zwierzęta o wspólną przyszłość – wykorzystanie sztucznej inteligencji już przyśpieszyło prace nad projektami poznania języków zwierząt, m.in. kaszalota.
Przyjrzyjmy się więc sobie z bliska już teraz. Co jest możliwe we wspólnym świecie zwierząt i ludzi?
Miejsce: Galeria Fotografii B&B
ul. 1 Maja 12. Bielsko-Biała
Wernisaż i spotkanie z autorem w piątek, 10 maja 2024 roku o godz. 18.00
Organizator: Fundacja Centrum Fotografii i Galeria Fotografii B&B, kurator Galerii – Inez Baturo
O autorze:
Maciej Cieślak – fotograf z pasji, z wykształcenia fizyk jądrowy, z zawodu finansista. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografia to dla niego sposób na odkrywanie świata i opowiadanie historii. Najczęstszym tematem jego prac jest człowiek, jego przeżycia i relacje z otoczeniem. Ale fascynuje go też natura, szczególnie w kontekście związków ludzi i przyrody. Działa na polu fotografii reporterskiej i portretowej.
Jego projekty fotograficzne były wystawiane na kilkunastu wystawach indywidualnych. Jest laureatem konkursu fotograficznego National Geographic Polska 2010 (pierwsza nagroda w kategorii Ludzie), oraz konkursów International Photography Awards IPA 2017 i 2018. Jest również autorem zdjęć do książki „Ach, zapach! Przewodnik po fantastycznym świecie zapachów” (Buchmann, Warszawa 2023). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Website: maciejcieslak.com
Instagram: maciej_cieslak_