Regulamin 3TKK
1. Klaster Kreatywny 3T został powołany na mocy Porozumienia o współpracy w ramach wspólnego przedsięwzięcia z dnia 15 marca 2024 roku, zawartego przez partnerów: Izbę Gospodarczą Eksporterów i Importerów w Mysłowicach, Fundację Centrum Fotografii w Bielsku-Białej oraz Fundację Ludzie-Innowacje-Design w Bielsku-Białej, zwanych dalej Organizatorami Klastra, celem wspierania rozwoju sektorów kreatywnych, wykorzystania innowacji i podejmowania wspólnych działań w sferze kultury i procesach gospodarczych przez instytucje otoczenia kultury, sztuki i biznesu, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, instytuty badawcze oraz inne jednostki organizacyjne.
2. Wszystkie podmioty, których wniosek o przystąpienie do Klastra zostanie zaakceptowany przez Radę Klastra, a następnie podpiszą deklarację o przystąpieniu do klastra zwane są dalej Członkami Klastra.
3. Uczestnikiem Klastra może zostać osoba fizyczna lub prawna prowadząca działalność związaną z organizacją wydarzeń kulturalnych, pracą twórczą, produkcją i usługami w sferze kultury, edukacji, mediów i biznesu kreatywnego.
4. Klaster jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, a uczestnictwo w nim jest oparte na zasadach dobrowolności i woli współpracy.
5. Każdy z Członków Klastra uczestniczy w nim na równych prawach.
Uczestnik Klastra ma prawo:
• W porozumieniu z Zarządem samodzielnie organizować grupy robocze i projekty z innymi uczestnikami.
• Wykorzystywać logo i nazwę KLASTER KREATYWNY 3T na swoich materiałach promocyjnych.
• Mieć dostęp do wszystkich informacji skierowanych do Klastra.
• Uczestniczyć w inicjatywach w ramach Klastra.
• Korzystać z wzajemnie udostępnionych usług i zasobów uczestników Klastra na preferencyjnych warunkach.
6. Klaster Kreatywny 3T nie posiada osobowości prawnej oraz nie ma charakteru spółki cywilnej, stanowi natomiast platformę wspólnych działań.
7. Organizatorzy powołali Zarząd i Menadżera Klastra, do zadań których należy podejmowanie decyzji o kierunkach rozwoju i organizowanie prac Klastra. Decyzją Zarządu obsługę organizacyjną działalności Klastra sprawuje Izba Gospodarcza
Eksporterów i Importerów w Mysłowicach (Lider Klastra), z ramienia Izby działa Marcin Jabłoński. Sekretariat Klastra prowadzi Fundacja Ludzie-Innowacje-Design w swojej siedzibie w Bielsku-Białej przy ul. Gazowniczej 9. Adres Fundacji jest także adresem doręczeń korespondencji dla Klastra. Funkcję Menadżera Klastra sprawuje Lucyna Wylon. Koszty związane z obsługą organizacyjną i administracyjną pokrywane są ze składek członków Klastra.
8. Menadżer ma prawo świadczyć odpłatne usługi na rzecz Członków Klastra.
9. Współpraca Partnerów w ramach Klastra odbywa się poprzez Radę Klastra
§ 2
Władze Klastra
1. Zarząd Klastra podejmuje decyzje dotyczące organizacji, kierunków i strategii rozwoju Klastra. Prowadzi rozmowy w imieniu Klastra, nawiązuje kontakty i partnerstwa w jego imieniu i nadzoruje
bieżącą działalność w porozumieniu z Menadżerem, a także opracowuje program działania poddawany dyskusji podczas zebrań Rady Klastra.
Prezes: Marcin Jabłoński
Wiceprezes / Menadżer Klastra: Lucyna Wylon
Sekretarz Zarządu: Inez Baturo
Członek Zarządu: Jacek Graś
2. Menadżer Klastra kieruje bieżącą działalnością Klastra, reprezentuje Klaster na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność za prawidłową jego działalność.
3. Do obowiązków Menadżera należy w szczególności:
a) realizowanie zadań zgodnie z wytycznymi i ustaleniami Zarządu i Rady Klastra,
b) przygotowywanie planów działania w zakresie organizacji i rozwoju Klastra,
c) sporządzanie okresowych sprawozdań z działalności Klastra,
d) kierowanie bieżącą działalnością Klastra, m.in. poprzez stronę internetową,
e) reprezentowanie Klastra na zewnątrz oraz działanie w jego imieniu,
f) podejmowanie inicjatyw określonych w Programie Rozwoju Klastra zatwierdzonym przez Radę Klastra,
g) proponowanie nowych inicjatyw i projektów dotyczących Klastra,
h) podejmowanie decyzji dotyczących Klastra we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych dla Zarządu i Rady Klastra, z wyłączeniem decyzji dotyczących zobowiązań majątkowych,
i) inne zadania, nie zastrzeżone do kompetencji pozostałych władz Klastra.
4. W skład Rady Klastra wchodzi przedstawiciel każdego Partnera, który dysponuje jednym mandatem.
5. Rada Klastra wyznacza kierunki rozwoju, programy oraz strategię działania Klastra, a także nadzoruje okresową realizację projektów i zadań. Do kompetencji Rady należy w szczególności:
a) przyjmowanie nowych członków,
b) wybór i odwołanie Przewodniczącego Rady Klastra;
c) uchwalanie Regulaminu i jego zmian,
d) rozpatrywanie i zatwierdzanie Programu Rozwoju Klastra oraz projektów merytorycznych,
e) powoływanie grup zadaniowych,
f) zatwierdzanie sprawozdań Menadżera,
g) zatwierdzanie źródeł i sposobu finansowania działalności Klastra, w tym finansowania
obsługi organizacyjnej i administracyjnej,
h) ustalanie wysokości składek członkowskich,
i) inne zadania wynikające z bieżących potrzeb i strategii rozwoju Klastra.
6. Uchwały Rady Klastra podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, za wyjątkiem uchwał dotyczących przyjęcia nowego Partnera i wykluczenia Partnera Klastra.
7. Uchwały Rady Klastra dotyczące przyjęcia nowego Partnera i wykluczenia Partnera Klastra podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum).
8. Pracom Rady przewodzi Przewodniczący wybrany na dwuletnią kadencję spośród jej członków.
9. Do uprawnień Przewodniczącego należy:
a) ustalanie terminów i miejsc spotkań Rady w porozumieniu z Menadżerem;
b) ustalanie porządku spotkań Rady w porozumieniu z Menadżerem;
c) prowadzenie spotkań Rady Klastra.
10. Rada Klastra może, na wniosek Przewodniczącego, powołać Prezydium Rady Klastra i w drodze uchwały przekazać mu część swoich kompetencji.
11. Skład Prezydium powinien odzwierciedlać wszystkie środowiska reprezentowane w Klastrze, przedstawiciele nauki, biznesu, jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych – w skład Prezydium może wchodzić do dwóch reprezentantów z każdego środowiska. Dodatkowo w skład Prezydium wchodzą przedstawiciele Organizatorów.
12. Prezydium pełni funkcję zespołu konsultacyjnego Rady Klastra. Przy podejmowaniu decyzji Prezydium będzie dążyło do uzyskania konsensusu.
13. Rada Klastra może powoływać grupy zadaniowe (tematyczne) celem podejmowania i realizowania wspólnych inicjatyw, zgodnych z Programem Rozwoju Klastra. Wniosek o powołanie zespołu może składać każdy członek Rady Klastra. Wniosek składany jest do Menadżera Klastra, który przedstawia go do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Rady Klastra.
14. Posiedzenia Rady Klastra odbywają się w miarę potrzeb, jednakże nie rzadziej niż raz na pół roku.
15. Z posiedzenia Komitetu Menadżer Klastra sporządza notatkę obejmującą kluczowe zagadnienia poruszone na posiedzeniu oraz wszystkie uchwały na nim podjęte, ze wskazaniem miejsca i czasu
odbycia posiedzenia, treść podjętych na posiedzeniu uchwał oraz liczbę głosów oddanych na każdą z nich z zaznaczeniem ilości głosów „za”, „przeciw” i „wstrzymujących się”.
§ 3
Przystąpienie, wystąpienie i wykluczenie Partnerów
1. Przystąpienie do Klastra nowego Partnera wymaga zaakceptowania przez niego celów i zasad działania Klastra, w szczególności zawartych w:
a) Regulaminie Klastra,
b) Strategii Klastra
c) Uchwałach podjętych przez Radę Klastra.
2. Wyrażenie woli przystąpienia do Klastra następuje poprzez wypełnienie i podpisanie odpowiedniej Deklaracji oraz Regulaminu.
3. Wykluczenie Członka Klastra może nastąpić na pisemny wniosek, zawierający pełne uzasadnienie, złożony do Przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego Klastra i podpisany przez co najmniej 1/2 liczby członków Komitetu.
4. Wykluczenie Partnera wymaga zgody zwykłej większości głosów Komitetu Koordynacyjnego Klastra przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum).
1. Źródła finansowania Klastra to w szczególności:
a) składki członkowskie,
b) darowizny, spadki, zapisy,
c) dotacje i subwencje, w tym otrzymane z zagranicy.
2. Członkowie Klastra są zobowiązani do terminowego wnoszenia miesięcznych składek członkowskich.
3. Z obowiązku, o którym, mowa w pkt 2. zwolnione są instytucję otoczenia biznesu w tym w szczególności jednostki badawczo – rozwojowe, jednostki samorządowe oraz uczelnie wyższe.
4. Radzie Klastra przysługują uprawnienia do zwolnienia poszczególnych Partnerów Klastra z obowiązku płacenia składek.
5. Pierwsza składka będzie wpłacana w terminie 14 dni od dnia przyjęcia do Klastra. Kolejne składki uiszczane będą do 10 dnia każdego okresu rozliczeniowego.
6. Środki ze składek będą wpłacane na wskazane na stronie internetowej Klastra konto bankowe lub na adres wskazany przez Menadżera.
7. Wysokość składki członkowskiej jest uchwalana przez Radę Klastra i podawana do wiadomości Członków Klastra w dokumencie będącym załącznikiem do aktualnej wersji Regulaminu.
1. W razie wspólnego uzyskania wyników prac Strony, które uzyskały te wyniki uregulują w odrębnej umowie zasady wykonywania autorskich praw do tych wyników.
§ 6
Poufność
1. Członkowie Klastra będą traktować jako poufne wszystkie informacje handlowe, dane, wartości typu know-how oraz inne dokumenty, które stały się im znane i dostępne w wyniku współpracy.
2. Dokumentacja i inne poufne informacje, które Członek Klastra uzyskuje od innego Członka Klastra, w związku z niniejszym Regulaminem, mogą być wykorzystane tylko za zgodą Strony, od której pochodzą.
§ 7
Wejście Regulaminu w życie i zmiana Regulaminu
1. Regulamin wchodzi w życie niezwłocznie.
2. Zmiana Regulaminu może nastąpić na podstawie uchwały przyjętej przez Radę Klastra. Każdy z Członków Klastra jest uprawniony do złożenia Radzie wniosku dotyczącego zmiany Regulaminu. O przyjęciu zmiany zgodnie z wnioskiem lub jego oddaleniu Rada decyduje podejmując uchwałę.
3. Treść zmiany Regulaminu zostanie opublikowana niezwłocznie po jej przyjęciu na stronie internetowej Klastra: www.3tkk.org
Bielsko-Biała, 15 marca 2024